Tanösvény kilátó Mártélyon.

A Tisza-holtág varázsa: Mártélyi tanösvény

Mártély Csongrád-Csanád vármegyében a Tisza folyó partján fekszik, északnyugati irányban Hódmezővásárhelytől. Ha a régmúlt időkbe tekintünk vissza a település első írásos nyomai már a 6. században és az Árpád-korban is fellelhetőek. Az itt élő emberek az ősidők óta legfőképpen halászatból éltek. A későbbiekben Mártély a zalavári apátság tulajdonába került. A 18. században a Károlyi család birtokába jutott és Hódmezővásárhely részét képezte. Területe nem volt állandó, a 20.század elejére e közeli város külterületévé vált. A községet övező települések: észak felől Mindszent, keletről Hódmezővásárhely Barattyos nevű, külterületi városrésze határolja, tőle nyugatra pedig Dócot találjuk, ami a Tisza folyó túlpartján fekszik. Mártély község lélekszáma 1200-1300 fő körül mozog.

A mártélyi holtág és környéke szinte az év minden szakaszában ideális hely a kirándulók számára. Az ártéri tanösvény ingyenesen látogatható, és mindenki számára felejthetetlen kikapcsolódást nyújt. Mindszent irányából a Fő utcán haladva, onnan jobbra a Petőfi utcára lekanyarodva érhetjük el a Mártélyi üdülőterületet és a tanösvényt. Az említett utcán végighaladva az első látványosság a Makovecz Imre tervei alapján épített Boldogasszony Házacska. A nyári időszakban virágmezővel körbevett alkotás különleges hangulatot áraszt, és a lehető legjobb kiindulópontja lehet a további felfedező utunknak.

Boldogasszony házacska a mártélyi tanösvény közelében.

 

Boldogasszony házacska díszítő szobrai

Utunkat a kápolnától jobbra kanyarodva a gát irányában folytathatjuk. Parkolás szempontjából a személygépkocsival érkezőknek ideális választás lehet a gát túloldalán lévő ingyenes és legtöbbször árnyékos parkolóhely. Az itt fellelhető tanösvényről szóló információs táblák elolvasása ajánlott, hiszen fontos információkat tudhatunk meg a tanösvény elhelyezkedéséről, hosszáról, főbb látványosságairól. Mielőtt folytatnánk utunkat az üdülőterület ezen részén lehetőségünk van megpihenni, egy kicsit feltöltődni. Az első utam nem a tanösvény irányába, hanem a holtág partjára vezetett, ahonnan minden évszakban egy kicsit más, de csodaszép látvány tárul elénk. A téli időszakban a partvonalhoz közel merészkedő hattyúkat is láthatjuk. A tartósan hidegebb téli idő beköszöntésével akár korcsolyázhatunk is a befagyott vízfelületen. Az üdülőterület melletti betonúton tovább haladva szintén találunk információs táblákat a mártélyi tájvédelmi körzetben élő állatvilágról, a Tisza szabályozás máig velünk élő hatásairól, történetéről. Utunk végig festői környezetben vezet, így ajánlatos többször megállni, és megcsodálni az elénk táruló látványt. A partvonalat végig a vízfelületre benyúló mólók szegélyezik, így akár ezeken besétálva további különleges élménnyel gazdagodhatunk. Egy jó kis bemelegítő séta után egy fatábla jelzi az ártéri tanösvény kezdetét. Az itt olvasható tájékoztatót olvassuk el és vegyük komolyan!

Árnyékos fák között, ártéri környezetben az ártéri tanösvényt követve számtalan kis zugot, megállópontot fedezhetünk fel, ahol érdemes megpihennünk. Többször lesétáltam a tőlünk jobbra fekvő holtághoz, de egy-egy kidőlt faág vagy a kihelyezett madárodúk látványa is sokszor megállásra ösztönzött. A tanösvény teljes útvonalát nem jártam be, az élő Tisza és a közelben található fából készült kilátó volt számomra az utolsó állomás. Az útvonal a Tisza folyó irányában folytatódik majd onnan éles kanyart véve az üdülőterület irányában kanyarodhatunk vissza eredeti kiindulási pontunkhoz. Az általam megtett a távolság-oda-vissza irányban-körülbelül egy órányi sétát jelentett. A legnagyobb élmény számomra a fapallós ösvény volt, aminek hangulata egészen rendkívüli. A körülbelül 300 méteres pallósor környezetében nem számítanak ritka látványnak a különlegesebbnél különlegesebb madárfajok, a napozó teknős kolóniák, a ritka vízinövények. Érdemes itt sokat elidőznünk és elmerülnünk ebben a nem mindennapi élményben.

Akinek lehetősége van rá- és inkább a csendet és nyugalmat részesíti előnyben-, ajánlanám, hogy a tanösvényt hétköznap vagy a reggeli órákban keresse fel. Kezdő túrázók, aktív pihenésre vágyók, természetszeretők nem is találhatnának ennél a túránál jobb kikapcsolódást. A terep könnyen járható, de a lehullott ágak miatt erősen ajánlott zárt cipő és hosszúnadrág használata. Ha az ártérre látogatunk nyári időszakban, a szúnyogriasztónkat se hagyjuk otthon.

Aki még nem tette, minél hamarabb látogasson el Mártélyra!

Kérdések és válaszok:

Milyen hosszú a tanösvény?

Az ártéri tanösvény 6 állomásból áll és 2,6 km hosszúságú.

A mártélyi tanösvény nyitvatartása?

Mindig nyitva van, azonban legyünk figyelemmel az aktuális évszak jellegzetességeire és az időjárási viszonyokra.

Milyen látnivalók vannak még a környéken?

Érdemes felkeresnünk az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot és a Csillagösvény Élményparkot is.

Akadálymentes útvonal?

Az útvonal végig ártéri környezetben halad, időseknek és gyereknek is könnyen járható, de nem akadálymentesített. A tanösvényt sem kerekesszékkel, sem babakocsival nem tudjuk végigjárni.

A kutyusomat is magammal vihetem?

Igen, a tanösvény állatbarát de mindig legyen nálunk póráz vagy szájkosár.

Ha messzebbről érkezem, hol szállhatok meg Mártélyon?

A lehetőségekről mindig egyénileg és alaposan tájékozódjunk de a teljesség igénye nélkül a környéken számos szálláslehetőséget találhatunk: Lombkorona Apartman, Kérész Panzió, Szivárvány Vengégház, Riverside Kemping.

Jó ha viszünk magunkkal:

      • túraruházat

      • távcső

      • szúnyog és kullancsriasztó szerek

      • másfél-két liter mennyiségű folyadék

      • túraelemózsia

      • fejvédő, napszemüveg

    Galéria:

    One Response

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *